Wybór języka:
  • pl
  • en
  • de
  • Pielęgnacja i konserwacja

    Pielęgnacja i konserwacja Drzwi Zewnętrzne Lizurej są zabezpieczane nowoczesnymi lakierami firmy Sikkens przed działaniem zewnętrznych czynników – promieni słonecznych, wiatru, deszczu. Zwykle powłoka lakiernicza powinna zapewniać ochronę przez co najmniej kilka lat, jednak wiele zależy od stopnia zanieczyszczenia środowiska i intensywności jego oddziaływania na dom. Dlatego też stan powłoki lakierniczej należy sprawdzać przynajmniej dwa razy do roku, po zimie i jesienią. Szczególną uwagę należy zwrócić na zewnętrzne powierzchnie.

    Firma Lizurej i Sikkens zaleca

    Dla zapewnienia długotrwałej wysokiej jakości nowych drzwi lub okien należy je regularnie czyścić i pielęgnować za pomocą zestawu pielęgnacyjnego. Przedłuża się w ten sposób okresy międzyrenowacyjne okien i drzwi. Umożliwia to zestaw pielęgnacyjny składający się ze specjalnego środka czyszczącego oraz mleczka pielęgnacyjnego. Do czyszczenia można stosować domowe środki np. delikatny płyn do mycia naczyń. Trzeba jednak uważać. Nie należy używać agresywnych środków czyszczących, opartych na rozpuszczalnikach, środków alkalicznych oraz rysujących powierzchnie. Preparat do mycia nie może naruszać chemicznie, czy też mechanicznie powierzchni ram, tj. nie może zawierać substancji ściernych i związków chemicznych rozpuszczających i penetrujących powierzchnie. Taki środek powinien mieć doskonałe właściwości myjące i odtłuszczające ale nie powinien zawierać barwników, które mogłyby zmienić kolor. Stosowanie środków myjących zawierających substancje ścierne, czy też związki chemiczne naruszające powierzchnię, powoduje zmatowienie powierzchni ram, powstanie mikroporów, a wnikający tam brud jest nie do usunięcia. Do czyszczenia drzwi nie należy używać środków do mycia szyb, ponieważ mogą one zawierać substancje negatywnie oddziałujące na powłoki lakiernicze, co w konsekwencji może spowodować ich uszkodzenie (pomimo zastosowania kilku warstw lakieru). Pielęgnacji najlepiej dokonywać w temperaturze 10-25 stopni C, nie wykonywać czynności podczas gdy elementy stolarki są bardzo nagrzane.

    Pielegnacja 3
    Okna drewniane błyszczą nowym połyskiem i są odporne na czynniki atmosferyczne
    Mleczko pielęgnacyjne
    Następnie za pomocą szmatki nanieść szybkimi ruchami mleczko pielęgnacyjne – nie wcierać i nie polerować
    Specjalny środek czyszczący należy nanieść na szmatkę i usunąć zabrudzenie
    Specjalny środek czyszczący należy nanieść na szmatkę i usunąć zabrudzenie

    Mikropęknięcia, rysy i niewielkie uszkodzenia powstają bardzo łatwo np. przez uderzenia gradu. Woda wnika w te mikropęknięcia, co może spowodować powstanie sinizny. Aby temu zapobiec, należy wypełnić ubytki. Służy do tego celu mleczko pielęgnacyjne – produkt przyjazny dla środowiska i szybkoschnący. Woda spływa kropelkami po powierzchni pokrytej mleczkiem nie wnikając w strukturę drewna. Specjalny środek czyszczący czyści wnikając głęboko w pory drewna, wysycha bez śladowo i jest wodorozcieńczalny. Niezależnie od tego, czy okna lub drzwi zostały pokryte lakierem, czy farba lazurująca, zestaw ten odświeża ich kolor i nadaje nowego blasku. Przy regularnym stosowaniu zestawu do pielęgnacji, wydłużają się okresy międzyrenowacyjne okien lub drzwi, a tym samym przedłuża ich trwałość.

    Przykład oddziaływania gradu na okna z drewna sosnowego (po rocznym działaniu czynników atmosferycznych)

    Grad 1
    Bez stosowania mleczka pielęgnacyjnego: Poprzez mikropęknięcia woda wnika do drewna i powoduje siniznę
    Grad 2
    Przy zastosowaniu mleczka pielęgnacyjnego mikropęknięcia zostają zamknięte. Woda nie może wniknąć do drewna
    Grad 3
    Zestaw pielęgnacyjny: Specjalny środek czyszczący i mleczko pielęgnacyjne

    Przykład oddziaływania gradu na okna z drewna sosnowego (po rocznym działaniu czynników atmosferycznych)

    Powłoki malarskie pokrywające drewniane okna i drzwi należy w regularnych odstępach poddawać zabiegowi renowacji. Długość tych odstępów zależy od stanu obiektu oraz od czynników atmosferycznych oddziaływujących na powłokę. W zależności od stanu zalecamy renowację co 5-8 lat w zależności od środowiska w jaki użytkowana jest stolarka czyli: rodzaje okapów , zadaszeni, stron świata itp. Do tego celu służą poniżej wymienione, przyjazne dla środowiska wodorozcieńczalne lub rozpuszczalnikowe, wysokiej jakości produkty malarskie firmy Sikkens.